Rozkrýváme a poukazujeme na dezinformace a manipulace ve spojení s politickými tématy.

Aktuálně se věnujeme tématu blížících se voleb do Evropského parlamentu.

TISKOVÁ ZPRÁVA: Experti se připravují na dezinformace před evropskými volbami

V souvislosti s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu vypracoval Pražský institut bezpečnostních studií (PSSI) ve spolupráci se spolkem Manipulátoři.cz analýzu šíření mýtů o Evropské unii na dezinformačních webech. Analýza se zaměřila na šíření šesti nejpopulárnějších mýtů o Evropské unii během roku 2018 (konkrétně v období 1. ledna 2018 až 31. ledna 2019). Primární podklad pro analýzu představoval seznam mýtů o EU publikovaný na webu PoPravdě. Monitorováno bylo 39 dezinformačních webů. Z výzkumu vyplývá, že EU představovala pro konspirátory oblíbené téma.

Rozkryté mýty, dezinformace a manipulace

Intenzivně pracujeme na mapování, rozkrývání a vysvětlování mýtů týkajících se Evropské unie.
Rovněž sleduje dezinformace týkající se voleb a volebních kampaní.

MÝTUS: Kvůli Evropské unii máme mnohem méně kvalitní jídlo než dřív

Faktem je, že současné potraviny jsou nejen kvalitnější, ale hlavně bezpečnější. Díky Evropské unii i čes-ké legislativě se mnohem více než kdy dřív kontroluje, co člověk skutečně dostane na talíř.

HOAX: EU zakázala mandlovici

EU jen chtěla, aby se v Česku dodržovala nastavená pravidla, která říkají, že pokud se něco nepálí z mandlí, nemělo by se to tak jmenovat. Je to stejné, jako s nekonečným příběhem o dvojí kvalitě potravin. Nikdo přece nechce mít na mražené šunkové pizze cosi, co rozhodně není šunka.

MÝTUS: Kvůli EU nesmíte sdílet fotky s památkami

Je to naprostá fáma. Žádný takový záměr není a nikdy nebyl. Je to jednoduše kachna.

HOAX: O tom, kdy se u nás euro zavede, však nerozhodujeme my, ale orgány EU

Česká republika se skutečně zavázala přijmout euro. Nikdy však nepadlo žádné závazné datum a EU ho od nás ani nepožaduje. To, že by nás Evropská unie mohla k přijetí donutit nebo dokonce ho odsouhlasit bez našeho vědomí je zkrátka lež.

HOAX: Kvůli EU si děti nepřečtou klasické pohádky jako jsou Šíp-ková Růženka nebo Červená Karkulka

Pravda: Evropská unie opravdu s nápadem nemá nic společného. Jedná s o nařízení jedné konkrétní školy.

HOAX: Konzumace alkoholických nápojů bude povoleno od 15! (DNES SCHVÁLENO EU)

Věkovou hranici si jednotlivé členské země určují samostatně a v jednotlivých zemích se liší. Stejně, jako například toleranci určitého množství alkoholu v krvi při řízení motorových vozidel.

HOAX: Benešovy dekrety by měly být v roce 2020 zrušeny

25. listopadu 2019 se konala v Berlíně konference 30 nevládních organizací, které se věnují migraci. Jedná se o výzvu Evropské komisi, která cca v půlce února představí nový evropský pakt o migraci a azylu. Ve výzvě není ani slovo Benešových dekretech a nijak se k událostem po 2. světové válce nevyjadřuje. Nutné také dodat, že Benešův dekret týkající se práv Němců a Maďarů je českým ústavním zákonem

MÝTUS: EU financuje nesmyslné projekty typu tréninkové centrum pro psy nebo koncert Eltona Johna!

Ve zmíněném případu musely odpovědné instituce vrátit do posledního centu všechny neoprávněně vynaložené finanční prostředky.

MÝTUS: Evropský parlament definuje až čtyři z pěti národních zákonů!

Pravda: Není to pravda. Tento častý mýtus vznikl zkomolením statistiky německého parlamentu, jež prostě podělila počet nových legislativních aktů v EU a v Německu během několika let. Takové počítání jednak předpokládá, že každý právní akt EU si vyžádá národní ekvivalent, a především ignoruje fakt, že Německo je federace se spoustou zákonů na nižší úrovni. Nicméně tento mýtus vyprovokoval akademiky k výzkumu, z nějž vyplývá, že v různých zemích pochází jen 10–40 procent legislativy z úrovně EU. Evropský parlament tak rozhodně nepřevzal roli těch národních.

MÝTUS: Už ani Vánoce nebudou, jako bývaly. Zakázali rumové aroma!

Pravda: České Vánoce nakonec zachránila samotná EU, která tuzemáku prodloužila výjimku na dalších 5 let. Do roku 2023 tak máme čas naučit se péct s pravým rumem.

Pomozte nám 

PŘISPĚJTE NÁM NA PROVOZ

 

Posílejte nám mýty a dezinformace týkající se voleb do Evropského parlamentu

Pokud jste kdekoliv narazili na mýty, které se týkají Evropské unie a přidružených témat, přepošlete nám je na lzi@popravde.cz

Sdílejte náš web

Sdílejte naše zprávy a aktivity se svými blízkými. Pomožte nám rozšířit naši iniciativu dál, ať můžeme pomoci tam, kde je to skutečně třeba.