Rozkrýváme a poukazujeme na dezinformace a manipulace ve spojení s politickými tématy.

Aktuálně se věnujeme tématu blížících se voleb do Evropského parlamentu.

TISKOVÁ ZPRÁVA: Experti se připravují na dezinformace před evropskými volbami

V souvislosti s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu vypracoval Pražský institut bezpečnostních studií (PSSI) ve spolupráci se spolkem Manipulátoři.cz analýzu šíření mýtů o Evropské unii na dezinformačních webech. Analýza se zaměřila na šíření šesti nejpopulárnějších mýtů o Evropské unii během roku 2018 (konkrétně v období 1. ledna 2018 až 31. ledna 2019). Primární podklad pro analýzu představoval seznam mýtů o EU publikovaný na webu PoPravdě. Monitorováno bylo 39 dezinformačních webů. Z výzkumu vyplývá, že EU představovala pro konspirátory oblíbené téma.

Rozkryté mýty, dezinformace a manipulace

Intenzivně pracujeme na mapování, rozkrývání a vysvětlování mýtů týkajících se Evropské unie.
Rovněž sleduje dezinformace týkající se voleb a volebních kampaní.

HOAX: Eurogendfor (EGF) má právo zabíjet občany EU

Evropská policejní síla (EUROGENDFOR) je nadnárodní policejní síla, která se zrodila za účelem stabilizace krizových a konfliktních oblastí mimo Evropskou unii, kde přispívá k ochraně obyvatelstva a k vymahatelnosti lidských práv.

HOAX: Evropská unie chce zakázat nože

Ve skutečnosti to není žádný závazný návrh. Tuto věc obsahovala pouze zpráva s možnými návrhy. Žádná směrnice upravující nože není na stole.

HOAX: EU nám zakázala vyrábět sýry

Výrobce přesouvá výrobu jen o přibližně 100 km dál na Havlíčkobrodsko. EU s tím nemá nic společného.

HOAX: Česko ztratilo moře absencí europoslanců při hlasování

Jednalo se o kampaň, která měla přijmout lidi jít volit. Kampaň je podle jejích tvůrců cílena především na mladé lidi a má upozornit na to, že hranice Česka jako člena EU končí až na hranicích unie, které z větší části tvoří moře.

MÝTUS: Odzvonilo memům na internetu?

Všechna pravidla těchto zábavných autorských dílek jsou upraveny již v původní směrnici o autorských právech z roku 2001 v rámci tzv. výjimky týkající se parodie, která umožňuje reprodukci a zpřístupnění takového obsahu veřejnosti a plně zaručuje svobodu projevu autorů. Tato výjimka zůstane součástí i nového návrhu směrnice a navíc umožní autorům memů nebo parodického obsahu jednodušší řešit nadměrné či neodůvodněné odstranění jejich děl online platformami.

Mýtus: Evropu zaplaví geneticky modifikované plodiny

V Evropské unii platí nejpřísnější kritéria upravující GMO na světě. Už 20 let je nastaven přísný proces schvalování takových plodin.

Mýtus: Kvůli GDPR se Ježíšek nedozví, co si děti přejí na Vánoce

Obecné nařízení o ochraně údajů, známé pod zkratkou GDPR, které je v platnosti od května 2018 v této oblasti nijak nezměnilo pravidla platná posledních 20 let.

Mýtus: EU nám chce diktovat už i čas na hodinkách

Iniciativa vznikla i od český europoslanců na základě poptávky lidí. Cílem je už dvakrát ročně nepřetáčet čas.

Mýtus: EU nám chce zakázat marmeládu

EU chrání originální recept marmelády.

Mýtus: EU chce regulovat splachování v toaletách

EU zavedla jen systém elektronického štítkování podle spotřeby vody.

Pomozte nám 

PŘISPĚJTE NÁM NA PROVOZ

 

Posílejte nám mýty a dezinformace týkající se voleb do Evropského parlamentu

Pokud jste kdekoliv narazili na mýty, které se týkají Evropské unie a přidružených témat, přepošlete nám je na lzi@popravde.cz

Sdílejte náš web

Sdílejte naše zprávy a aktivity se svými blízkými. Pomožte nám rozšířit naši iniciativu dál, ať můžeme pomoci tam, kde je to skutečně třeba.