HOAX: EU zakázala mandlovici

Titulky sice tvrdí, že EU zakázala mandlovici.


Pravda: Jenže to tak není. EU jen chtěla, aby se v Česku dodržovala nastavená pravidla, která říkají, že pokud se něco nepálí z mandlí, nemělo by se to tak jmenovat. Je to stejné, jako s nekonečným příběhem o dvojí kvalitě potravin. Nikdo přece nechce mít na mražené šunkové pizze cosi, co rozhodně není šunka.

Podrobnosti: A víte, kdo chtěl, aby neměl alkohol, který se nepálí z ovoce příponu -ice? Aby to neklamalo zákazníky? Slovanské země v čele se Slovenskem a Českem. Zákaz mj. názvu “mandlovice” jsme si v Evropě prosadili my Češi. Žádný „zlý“ Brusel.

Cíl měl být ochránit tamní výrobce před falsifikáty ze zahraničí. Podle informací Novinek loňskou úpravu prosadily právě členské státy, kde se mluví slovanským jazykem, protože docházelo ke zneužívání těchto názvů. Iniciátorem změny bylo Slovensko a ostatní výše uvedené země tento nápad uvítaly. Neměly problém o změně přesvědčit i ostatní.

„Změna nařízení proběhla po odborné diskuzi zástupců všech členských států,” uvedl Novinkám mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý s tím, že změna umožnila jednoznačný výklad při použití přípon u destilátů. „Cílem bylo rozlišit a chránit názvy tradičních ovocných destilátů od ostatních lihovin vyráběných za použití jiných postupů,” dodal Novinkám Bílý.

Nápad na její výrobu dostala bývalá učitelka Kateřina Kopová před 7 lety. Zaregistrovala obchodní značku a začala podnikat. Lihovinu vyrábí z vinného lihu, vody a vinného moštu. Mandle jsou přítomny ve formě aroma hořkých mandlí. Státní zemědělská a potravinářská inspekce navíc Kopové stanovila šibeniční datum, do kdy musí sjednat nápravu a likér přejmenovat. Dala jí termín do 3. července. Za to také EU nemůže.