HOAX: Evropská unie chce změnit českou hymnu

Český olympijský výbor (ČOV) připravil návrhy, jak by se mohla změnit česká hymna. Šéf ČOV Jiří Kejval by byl totiž rád, aby sportovci mohli být na stupních vítězů déle. Výbor si proto objednal u skladatele Miloše Boka novou verzi, která by byla delší nebo by měla 2 sloky. Symfonický orchestr FOK už dokonce nahrál 4 nové verze.

Nápad ČOV vzbudil nesouhlasné reakce. O hymně se šíří také bludy. Například facebooková stránka „Hovadiny“ sdílela obrázek, ve kterém se snaží tvrdit, že „hymnu už jsme zkurvili, aby šla pánům z Bruselu lépe do ouška“. Příspěvek byl pravděpodobně sdílen jako humor, avšak mnoho lidí jej (soudě podle komentářů) sdílelo jako pravdivou věc.

Pravda: Jak bylo již řečeno, návrh nové hymny si objednal Český olympijský výbor. Evropská unie nemá právo jakkoliv zasahovat do podoby státních symbolů členských zemí.

Podrobnosti: Podobu státní hymny upravuje zákon 3/1993 sb. Zákon České národní rady o státních symbolech České republiky. V § 7 se píše:

Státní hymna

1) Státní hymnu tvoří první sloka písně Františka Škroupa a Josefa Kajetána Tyla „Kde domov můj“.

2) Text a notový záznam státní hymny jsou přílohou 6 tohoto zákona.

V praxi to znamená, že podobu hymny může novelou změnit pouze Poslanecká sněmovna se souhlasem senátu či jeho přehlasováním a s podpisem prezidenta, či přehlasování jeho veta. Hymna do případné novelizace musí mít jen jednu sloku a zároveň nemůže být necitlivě prodloužena. Přílohou hymny je totiž o notový zápis. Do té doby platí tyto nahrávky.