HOAX: Kvůli EU si děti nepřečtou klasické pohádky jako jsou Šíp-ková Růženka nebo Červená Karkulka

Médii na začátku dubna 2019 proběhla zpráva, že děti v jedné ze základních škol ve španělské Barceloně si už nepřečtou klasické pohádky jako jsou Šípková Růženka nebo Červená Karkulka. Školská komise došla k závěru, že příběhy jsou příliš sexistické. Obě postavičky v tom ale nejsou samy, z tamní školní knihovny zmizela téměř třetina pohádek.

Do této doby by to byla pravda. Případ ovšem zneužil František Matějka, který napsal: „Nejhorší na tom, ale je, že pohádky dětem necenzuruje jakási cizí diktatura, děláme to sami, na základě jakýchsi umělých etických pravidel, generovaných šílenci, sedícími nejen za katedrami pofidérních oborů universit, ale také v příslušných orgánech EU. Nenechme si diktovat, co smíme svým dětem číst, čemu se mají smát. V opačném případě si z nich sami vychováme katy naší kultury. Je nejvyšší čas zařadit zpátečku a odejít z EU. Už 24. a 25. května k tomu budeme mít příležitost. Přijďte k volbám do Evropského parlamentu a zvolte nezávislost!“ Text se nyní šíří i jako hoax po e-mailech a byl přetištěn i Parlamentními listy.

Pravda: Evropská unie opravdu s nápadem nemá nic společného. Jedná s o nařízení jedné konkrétní školy.

Podrobnosti: Přitom Matějka začíná dobře. Dává paralely i k podobným případům v USA. „Ve Spojených státech jsou grotesky s Tomem a Jerrym opatřeny varováním, že mohou obsahovat rasistické a etnické předsudky (v příbězích se objevuje černošská služka – bílá by asi nevadila),“ píše Matějka. Asi není sporu, že USA nemá EU nic společného.